از روغنهای اساسی اغلب در رایحه درمانی استفاده می شود ، نوعی داروی جایگزین که از عصاره های گیاهی برای حمایت از سلامتی و رفاه استفاده می کند.

با این حال ، برخی از ادعاهای بهداشتی مرتبط با این روغن ها بحث برانگیز است.

در این مقاله تمام آنچه در مورد روغنهای اساسی و اثرات سلامتی آنها باید بدانید توضیح داده شده است.

روغنهای اساسی چیست؟
روغنهای اساسی ترکیباتی هستند که از گیاهان استخراج می شوند.

روغن ها رایحه و عطر و طعم گیاه یا "خاصیت" آن را جذب می کنند.

ترکیبات معطر و منحصر به فرد ، به هر اسانس ذاتی خاصیت می بخشد.

روغنهای اساسی از طریق تقطیر (از طریق بخار و / یا آب) یا روشهای مکانیکی مانند پرس سرد به دست می آیند.

پس از استخراج مواد شیمیایی معطر ، آنها با یک روغن حامل ترکیب شده و محصولی آماده برای استفاده ایجاد می کنند.

نحوه ساخت روغنها مهم است ، زیرا روغنهای اساسی که از طریق فرآیندهای شیمیایی بدست می آیند روغنهای اساسی اساسی محسوب نمی شوند.

خلاصه
روغنهای اساسی عصارههای گیاهی غلیظی هستند که بوی و طعم طبیعی یا "ذات" منبع آنها را حفظ می کنند.

روغنهای اساسی چگونه کار می کنند؟
از روغنهای اساسی بیشتر در رایحه درمانی استفاده می شود که در آن از طریق روشهای مختلف استنشاق می شوند.

قرار نیست روغنهای اساسی بلعیده شوند.

مواد شیمیایی موجود در روغنهای اساسی از چندین طریق با بدن شما ارتباط برقرار می کنند.

وقتی روی پوست شما قرار می گیرد ، برخی مواد شیمیایی گیاهی جذب بدن می شود (1 ، 2).

تصور می شود که برخی از روش های کاربردی می توانند جذب را بهبود بخشند ، مانند استفاده با گرما یا مناطق مختلف بدن. با این حال ، تحقیقات در این زمینه فاقد است (3 ، 4).

استنشاق رایحه های حاصل از روغنهای اساسی می تواند مناطقی از سیستم لیمبیک شما را تحریک کند ، که بخشی از مغز شما است که در احساسات ، رفتارها ، حس بویایی و حافظه طولانی مدت نقش دارد. (5)

جالب اینجاست که سیستم لیمبیک به شدت در شکل گیری خاطرات نقش دارد. این می تواند تا حدی توضیح دهد که چرا بوهای آشنا می توانند باعث ایجاد خاطرات یا احساسات شوند (6 ، 7).

سیستم لیمبیک همچنین در کنترل چندین عملکرد فیزیولوژیکی ناخودآگاه مانند تنفس ، ضربان قلب و فشار خون نقش دارد. به همین ترتیب ، برخی از افراد ادعا می کنند که روغنهای اساسی می توانند بر روی بدن شما تأثیر فیزیکی بگذارند.

با این حال ، این هنوز در مطالعات تایید نشده است.

خلاصه
روغنهای اساسی را می توان استنشاق یا رقیق کرد و روی پوست قرار داد. آنها ممکن است حس بویایی شما را تحریک کنند یا اثرات دارویی هنگام جذب بدن داشته باشند.

انواع محبوب
بیش از 90 نوع روغن اساسی وجود دارد که هر کدام بوی منحصر به فرد و فواید بالقوه سلامتی خود را دارند.

در اینجا لیستی از 10 روغن اساسی ضروری و ادعاهای بهداشتی مرتبط با آنها آورده شده است:

نعناع فلفلی: برای تقویت انرژی و کمک به هضم غذا استفاده می شود
اسطوخودوس: برای رفع استرس استفاده می شود
چوب صندل: برای آرامش اعصاب و کمک به تمرکز استفاده می شود
ترنج: برای کاهش استرس و بهبود شرایط پوستی مانند اگزما استفاده می شود
گل سرخ: برای بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب استفاده می شود
بابونه: برای بهبود خلق و خو و آرامش استفاده می شود
یلانگ-یلانگ: برای درمان سردرد ، حالت تهوع و بیماری های پوستی استفاده می شود
Tea Tree: برای مقابله با عفونت ها و تقویت ایمنی استفاده می شود
یاس: برای کمک به افسردگی ، زایمان و میل جنسی استفاده می شود
لیمو: برای کمک به هضم غذا ، خلق و خو ، سردرد و موارد دیگر استفاده می شود
خلاصه
بیش از 90 روغن ضروری معمول وجود دارد که هرکدام با ادعاهای سلامتی خاصی همراه هستند. روغن های محبوب شامل نعناع فلفلی ، اسطوخودوس و چوب صندل هستند.

فواید روغنهای اساسی برای سلامتی
علیرغم استفاده گسترده از آنها ، اطلاعات کمی در مورد توانایی روغنهای اساسی در درمان برخی شرایط بهداشتی شناخته شده است.

در اینجا نگاهی به شواهد مربوط به برخی از مشکلات بهداشتی رایج است که از روغنهای اساسی و رایحه درمانی برای درمان استفاده شده است.

برای تهیه اسانس

اینجا را مشاهده کنید.

استرس و اضطراب
تخمین زده شده است که 43٪ از افرادی که استرس و اضطراب دارند از نوعی روش درمانی جایگزین برای تسکین علائم خود استفاده می کنند (8).

در مورد رایحه درمانی ، مطالعات اولیه کاملاً مثبت بوده است. بسیاری نشان داده اند که بوی برخی روغنهای اساسی می تواند در کنار درمان سنتی برای درمان اضطراب و استرس موثر باشد (9 ، 10 ، 11).

با این حال ، به دلیل رایحه ترکیبات ، انجام مطالعات کورکورانه و رد تعصبات دشوار است. بنابراین ، بسیاری از بررسی ها در مورد اثرات اسانس و اضطراب روغنهای اساسی بی نتیجه بوده است (12 ، 13).

جالب اینجاست که استفاده از روغنهای اساسی در هنگام ماساژ ممکن است به کاهش استرس کمک کند ، اگرچه اثرات آن ممکن است فقط در زمان ماساژ باشد (14).

بررسی اخیر بیش از 201 مطالعه نشان داد که فقط 10 مورد برای تجزیه و تحلیل قوی هستند. همچنین نتیجه گیری شد که رایحه درمانی در درمان اضطراب بی اثر است (15).

سردرد و میگرن
در دهه 90 ، دو مطالعه کوچک نشان داد که آغشته کردن مخلوط روغن نعناع و اتانول به پیشانی و شقیقه های شرکت کنندگان درد سردرد را تسکین می دهد (16 ، 17).

مطالعات اخیر همچنین کاهش درد سردرد را پس از استفاده از روغن نعناع و اسطوخودوس بر روی پوست مشاهده کرده است (18 ، 19).

علاوه بر این ، پیشنهاد شده است که از مخلوط c استفاده کنید

روغن بابونه و کنجد به معابد ممکن است سردرد و میگرن را درمان کند. این یک داروی سنتی برای سردرد فارسی است (20).

با این حال ، مطالعات بیشتر با کیفیت بالا مورد نیاز است.

خواب و بی خوابی
ثابت شده است که بوییدن روغن اسطوخودوس کیفیت خواب ن را پس از زایمان و همچنین بیماران مبتلا به بیماری قلبی بهبود می بخشد (21 ، 22).

در یک بررسی 15 مطالعه در مورد روغنهای اساسی و خواب بررسی شد. اکثر مطالعات نشان داد که بوییدن روغنها - بیشتر روغن اسطوخودوس - تأثیرات مثبتی بر عادات خواب دارد (23).

کاهش التهاب
گفته شده است که روغنهای اساسی می توانند به مبارزه با شرایط التهابی کمک کنند. برخی از مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که آنها اثرات ضد التهابی دارند (24 ، 25).

یک مطالعه بر روی موش نشان داد که خوردن ترکیبی از روغنهای اساسی آویشن و پونه کوهی به القای بهبود کولیت کمک می کند. در دو مطالعه موش صحرایی روی روغن های گراو و رزماری نتایج مشابهی یافت شد (26 ، 27 ، 28).

با این حال ، تعداد کمی از مطالعات انسانی اثرات این روغن ها را بر روی بیماری های التهابی بررسی کرده است. بنابراین ، اثربخشی و ایمنی آنها ناشناخته است (29 ، 30).

آنتی بیوتیک و ضد می
افزایش باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ، علاقه به جستجوی سایر ترکیباتی را که می توانند با عفونت های باکتریایی مقابله کنند ، افزایش داده است.

مطالعات لوله آزمایش روغنهای اساسی ، مانند نعناع فلفلی و روغن درخت چای را برای اثرات ضد می آنها به طور گسترده بررسی کرده است و برخی نتایج مثبت را مشاهده کرده است (31 ، 32 ، 33 ، 34 ، 35 ، 36 ، 37 ، 38 ، 39).

با این حال ، گرچه این نتایج مطالعه لوله آزمایش جالب است ، اما وماً تأثیراتی را که این روغن ها در بدن شما دارند ، نشان نمی دهد. آنها ثابت نمی کنند که یک روغن اساسی خاص می تواند عفونت های باکتریایی را در انسان درمان کند.

خلاصه
روغنهای اساسی ممکن است کاربردهای جالبی برای سلامتی داشته باشند. با این حال ، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

استفاده های دیگر
روغنهای اساسی در خارج از آروماتراپی کاربردهای زیادی دارند.

بسیاری از مردم از آنها برای خوشبویی منازل خود و یا تازه سازی چیزهایی مانند لباسشویی استفاده می کنند.

همچنین از آنها به عنوان رایحه ای طبیعی در محصولات آرایشی خانگی و محصولات طبیعی با کیفیت استفاده می شود.

علاوه بر این ، پیشنهاد شده است که روغنهای اساسی می توانند جایگزینی ایمن و سازگار با محیط زیست برای مواد دفع کننده پشه ساخته دست بشر مانند DEET ارائه دهند.

با این حال ، نتایج مربوط به اثربخشی آنها متفاوت بوده است.

مطالعات نشان داده است که برخی از روغن ها مانند سیترونلا ممکن است انواع خاصی از پشه ها را برای حدود 2 ساعت دفع کند. زمان استفاده در ترکیب با وانیلین ممکن است تا 3 ساعت افزایش یابد.

علاوه بر این ، خواص روغنهای اساسی نشان می دهد که برخی از آنها می توانند به صورت صنعتی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی استفاده شوند (39 ، 40 ، 41 ، 42).

خلاصه
رایحه درمانی تنها استفاده از روغنهای اساسی نیست. می توان از آنها در خانه و اطراف آن ، به عنوان ضد پشه طبیعی ، یا به صورت صنعتی برای تهیه مواد آرایشی استفاده کرد.

نحوه انتخاب روغنهای اساسی مناسب
بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند که روغن های آنها "خالص" یا "درجه پزشکی" هستند. با این حال ، این اصطلاحات به طور جهانی تعریف نشده اند و بنابراین وزن کمی دارند.

با توجه به اینکه آنها محصولات یک صنعت غیرنظامی هستند ، کیفیت و ترکیب روغنهای اساسی می تواند بسیار متفاوت باشد (43).

نکات زیر را برای انتخاب فقط روغنهای با کیفیت بالا در نظر داشته باشید:

خلوص: روغنی را پیدا کنید که فقط حاوی ترکیبات معطر گیاهی باشد ، بدون مواد افزودنی یا روغن مصنوعی. روغن های خالص معمولاً نام گیاه شناسی گیاه (مانند Lavandula officinalis) را به جای اصطلاحاتی مانند "روغن اساسی اسطوخودوس" ذکر می کنند.
کیفیت: روغنهای اساسی واقعی روغنهایی هستند که با فرآیند استخراج حداقل تغییر کرده اند. یک روغن ضروری بدون مواد شیمیایی انتخاب کنید که از طریق تقطیر یا پرس سرد مکانیکی استخراج شده باشد.
شهرت: مارکی با شهرت در تولید محصولات با کیفیت بالا خریداری کنید.
خلاصه
روغن های با کیفیت بالا فقط از ترکیبات گیاهی خالص استخراج شده توسط تقطیر یا پرس سرد استفاده می کنند. از روغنهایی که با رایحه های مصنوعی ، مواد شیمیایی یا روغن رقیق شده اند ، خودداری کنید.

ایمنی و عوارض جانبی
صرف طبیعی بودن چیزی به معنای ایمن بودن آن نیست.

گیاهان و محصولات گیاهی حاوی ترکیبات فعال زیستی بسیاری هستند که ممکن است به سلامتی شما آسیب برسانند و روغنهای اساسی تفاوتی ندارند.

با این حال ، هنگام استنشاق یا ترکیب آن با یک روغن پایه برای استفاده روی پوست ، اکثر روغنهای اساسی بی خطر محسوب می شوند. حتماً در محیط خود دیگران را که ممکن است استشمام کنند ، از جمله ن باردار ، کودکان و حیوانات خانگی در نظر بگیرید.

با این وجود ، ممکن است برخی عوارض جانبی ایجاد کنند ، از جمله (44):

بثورات
حملات آسم
سردرد
عکس العمل های آلرژیتیک
در حالی که شایعترین عارضه جانبی بثورات است ، روغنهای اساسی می توانند واکنشهای جدی تری ایجاد کنند و آنها با یک مورد مرگ همراه بوده اند (45).

روغنهایی که معمولاً با واکنشهای جانبی همراه بوده اند اسطوخودوس ، نعناع فلفلی ، درخت چای و یلانگ-یلانگ است.

روغنهایی که از نظر فنل سرشار هستند ، مانند دارچین ، می توانند باعث تحریک پوست شوند و نباید بدون ترکیب با روغن پایه روی پوست استفاده شوند. در همین حال ، روغنهای اساسی ساخته شده از مرکبات باعث افزایش واکنش پوست در برابر نور خورشید و سوختگی می شوند

تو

بلع روغنهای اساسی توصیه نمی شود ، زیرا انجام این کار می تواند مضر و در بعضی از دوزها کشنده باشد (46 ، 47).

مطالعات بسیار کمی ایمنی این روغن ها را برای ن باردار یا شیرده بررسی کرده اند که معمولاً توصیه می شود از مصرف آنها خودداری کنند (48 ، 49 ، 50 ، 51 ، 52).

خلاصه
روغنهای اساسی به طور کلی بی خطر تلقی می شوند. با این حال ، ممکن است عوارض جانبی جدی برای برخی از افراد ایجاد کند ، به خصوص اگر مستقیماً روی پوست استفاده شود یا بلعیده شود.

خط آخر
در صورت ترکیب روغنهای اساسی با روغن پایه ، استنشاق یا استفاده از آن روی پوست بی خطر است. آنها نباید خورده شوند.

با این حال ، شواهدی که بسیاری از ادعاهای مربوط به سلامتی آنها را تأیید می کند ، وجود ندارد و در مورد اثربخشی آنها اغلب اغراق آمیز است.

برای مشکلات جزئی سلامتی ، استفاده از روغنهای اساسی به عنوان یک درمان مکمل احتمالاً بی ضرر است.

با این حال ، اگر وضعیت سلامتی جدی دارید یا دارو مصرف می کنید ، باید درباره استفاده از آنها با پزشک خود صحبت کنید.

https://www.healthline.com/nutrition/what-are-essential-oils#what-they-are


مشخصات

تبلیغات

کسب درآمد

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

فیلم و سریال کاشی حوض درآمد اینترنتی سختی گیر هر چیزی در مورد چاپ کرمچاله . گروه آموزشی ریاضی شهر سنندج سامانه حجره جو | بانک آگهی و اطلاعات مشاغل کشور ایران علم سیستم ها - سیستم شناسی - دانش فرا رشته ای ایران در استانبول ترکیه